Odborné materiály

PEDAGOGIKA A PSYCHOLOGIE

 

Růst a zrání dítěte

Zajímá vás, jak se dítě  mění a vyvíjí od okamžiku početí až do období dospívání?

Zkušený pediatr Prof.MUDr Jan Lebl, CSc z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole vám to přehledným a názorným způsobem přiblíží zde:
http://www.pediatrie-motol.cz/rust-a-zrani-ditete-3

 

 

Nadání pohledem dítěte, učitele a rodiče

Všichni rodiče jsou přesvědčeni, že právě jejich dítě je mimořádně chytré a nadané, zkrátka jedinečné. Je to tak v pořádku. Nadané děti to ale v životě nemají jednodušší - právě naopak. Doc. Mgr. Šárka Portešová, Ph.D z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny ve svém článku na stránkách http://www.nadanedeti.cz nabízí všechny úhly pohledu: pohled dítěte, učitele a rodiče. Najdete zde i typické projevy nadaných dětí.

http://www.nadanedeti.cz/pro-rodice-typicke-projevy

http://www.nadanedeti.cz/pro-ucitele-pohledy

 

Hra je zrcadlem vývoje dítěte
Rozhovor s psycholožkou a psychoterapeutkou Alenou Vránovou o tom, jak dětem zajistit harmonické prostředí a jak čelit situacím, které toto prostředí nabourávají : stěhování, rozvod, nedostatek péče,  úmrtí v rodině...:

http://www.rodina.cz/clanek8662.htm

Zaujal vás tento rozhovor? Zde najdete více rad a tipů od paní Mgr. Vránové, které je zároveň lektorkou našich kvalifikačních kurzů  http://www.detsky-psycholog.cz

 

Proč muži potřebují ženy

.... a otcové dcery?

Nové poznatky aktuální odborné studie dávají překvapivou odpověď. Pouhá přítomnost rodinných příslušníků ženského pohlaví, byť jen dětí, stačí k popostrčení mužů vstříc štědrosti. A nejen to. Více o výsledcích studie, jak děti ovlivňují své rodiče se dočtete zde

http://www.scio.cz/vyzkum/Proc_muzi_potrebuji_zeny.asp

 

Inspirace pro předškolní vzdělávání - pomůcky, hry, metodiky

Asociace předškolní výchovy sestavila seznam doporučených pomůcek a metodických materiálů, které jsou vhodné k zapojení do každodenních aktivit s dětmi, ať už v dětských skupinách nebo individuálně.

Seznam obsahuje: Hry pro podporu předškolních dětí / metodické materiály, hry na podporu řečového vývoje, hry na podporu artikulace, materiály pro podporu slovní zásoby

http://www.asociacepredskolnivychovy.estranky.cz/clanky/doporucene-pomucky-a-metodicke-materialy.html

 

PRAXE

 

Hlídání dětí by mohl zajistit zaměstnavatel nebo škola, schválila vláda

Návrh MPSV ke zřizování tzv. dětských skupin schválila vláda. Dětské skupiny budou jednodušší a levnější variantou než firemní školky. Zřizovat je pravděpodobně budou moci od roku 2015 pro své zaměstnance jak firmy, tak městské a státní úřady, vysoké školy či neziskové organizace, které k tomu získají oprávnění. Náklady na provoz si zřizovatel bude moci odečíst z daní, úlevu získají i rodiče. Další informace v tomto článku:

http://www.novinky.cz/domaci/302630-hlidani-deti-by-mohl-zajistit-zamestnavatel-nebo-skola-schvalila-vlada.html

 

Zákon o tzv. dětských skupinách

Zvažujete zřídit firemní zařízení pro děti zaměstnanců? Dětská skupina bude od r. 2015 nejjednodušší řešení:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100511/obsah/261108-zakon-o-tzv-detskych-skupinach/

 

 

Výzkum životního stylu dětí 2013

Posledního srpna 2013 bude spuštěn nový televizní kanál ČT3 pro děti: "Déčko".

Vysílat bude od 6 do 20hod pro děti ve věku 4-12 let. Tvůrci slibují nejen zábavu, inspiraci  a informace pro děti, ale také vzdělávání, pohyb a hlavně chtějí zaručit dětem i rodičům bezpečí a jistotu ve výběru programu. Tvorbě dětského televizního kanálu předcházel průzkum, který mapuje životní styl českých dětí v letech 2012-2013 ve vztahu k médiím, trávení volného času aj. Článek k výzkumu najdete zde:

http:// http://www.mediaguru.cz/2012/03/deti-a-media-vyhravaji-televize-a-internet/#.UdsCbaxr0Y4

 

 

Past na české matky

Přečtěte si zajímavý článek o nastavení odchodu žen na mateřskou a jejich návratu zpět do zaměstnání v různých kulturách. O úskalích různých právních, ekonomických a společenských přístupů. Článek naleznete na tomto odkaze.